Mėnesio archyvas: 2018 m. gegužės mėn.

Steigiame Įmonę

Steigiame įmonę: ką svarbu žinoti?

Andrius Iškauskas

Turite įkvepiančią ir gerai apgalvotą verslo idėją, sukaupėte reikiamą finansinę paramą ir subūrėte bendraminčių komandą, tačiau net nenorite pagalvoti apie biurokratinius labirintus, kuriuos teks įveikti steigiant savo įmonę. Apie tai, kaip juose nepaklysti ir įmonę įsteigti vos per kelias dienas, pasakoja patyrę specialistai.

Įmonė – vos per keturias dienas

Pasak Daivos Čibirienės, buhalterinės apskaitos ir audito paslaugas bei konsultacijas mokesčių klausimais teikiančios MB „Sostinės auditoriai“ vadovės, trumpiausias laikas, per kurį įsteigiama įmonė, – keturios darbo dienos.

„Įmonę įregistruoti galima dviem būdais: internetu arba steigimo dokumentus tvirtinant notarų biure. Steigti įmonę internetu yra greičiau ir pigiau, tereikia verslininko elektroninio parašo. Visgi bendraudami su notaru iš jo papildomai galite gauti teisinių patarimų, o tai labai naudinga pirmą kartą pradedantiems savo verslą“, – sako D. Čibirienė.


Norite pasitarti?
Registruokitės į susitikimą


Advokato Andriaus Iškausko, advokatų kontoros „AAA Law“ partnerio, teigimu, įmonės steigimas užtruks tuo atveju, jei ją steigs daugiau negu vienas asmuo, nes kelių asmenų veiksmus suderinti užtrunka ilgiau. Be to, įmonę steigiant padedant notarui, daug kas priklausys ir nuo to, kaip greitai jis patvirtins pateiktus įmonės dokumentus. Tad kaip pradėti verslą? 

Šeši žingsniai, kuriuos turite atsiminti steigdami įmonę

  1. Įmonės pavadinimas. Juridinių asmenų registre rezervuokite įmonės pavadinimą. Svarbiausia – jis turi atitikti pavadinimo sudarymo reikalavimus, to pavadinimo ar jo darinių neturi būti užregistravę kiti juridiniai asmenys, jis turi nebūti klaidinančiai panašus į jau įregistruotus pavadinimus, prekių ir paslaugų ženklus. Jūsų pasirinktam pavadinimui bus suteikta šešis mėnesius galiojanti apsauga.
  2. Steigimo dokumentai. Privalomi įmonės steigimo dokumentai yra steigimo sutartis, kurioje numatomos įmonės steigimo sąlygos (jei steigia vienas asmuo – reikalingas steigimo aktas), būsimos įmonės įstatai, kuriuose apibrėžiami įmonės veiklos tikslai, valdymo organai, jų kompetencija ir kt., steigiamojo akcininkų susirinkimo protokolas, kuriuo patvirtinami įmonės valdymo organų nariai.
  3. Registracijos adresas. „Nepamirškite, kad jūsų įmonei kaip ir žmogui reikia stogo virš galvos, tad gaukite patalpų, kuriose registruojama įmonės buveinė, savininko sutikimą suteikti patalpas tokiam tikslui. Jei patalpos yra įkeistos, reikalingas ir kreditoriaus ar kelių kreditorių sutikimas“, – sako „AAA Law“ advokatas.
  4. Minimalus įstatinis kapitalas. Jeigu steigiate uždarąją akcinę bendrovę (UAB), jums būtina sudaryti minimalų įstatinį kapitalą, kuris šiuo metu yra 2,5 tūkst. eurų. Pateikę įmonės steigimo sutartį ir įgaliojimą, jei įgaliojimai nėra suteikti pagal steigimo sutartį, banke atidarykite kaupiamąją sąskaitą, į kurią įmokėsite šią sumą, ir bankas išduos pažymą, kad sudarėte įstatinį kapitalą. „Tais atvejais, kai įstatinis kapitalas yra didesnis, dalis jo gali būti įmokama turtu, atlikus tokio turto vertinimą. Bet kuriuo atveju piniginis kapitalas turi sudaryti ne mažiau kaip ketvirtadalį viso įstatinio kapitalo, ir tai turi būti ne mažiau kaip 2,5 tūkst. eurų“, – sako A. Iškauskas.
  5. Notaro patvirtinimas. Apsilankykite pas notarą, kuris patvirtins, kad jūsų pateikti dokumentai – steigimo, dokumentai, pažyma dėl pavadinimo rezervacijos, patalpų, kuriose registruojama įmonės buveinė, savininko sutikimas suteikti patalpas ir banko pažyma dėl įstatinio kapitalo sudarymo, kuri nėra būtina steigiant mažąją bendriją (MB), – atitinka įstatymų reikalavimus.
  6. Įmonės registravimas. Notaro patvirtintus dokumentus pateikite VĮ Registrų centrui, kuri ir užregistruos jūsų įmonę.

Pasak teisininko, tarp jaunų verslininkų populiariausios UAB arba MB teisinės formos. Steigiant jas, yra vienas svarbus skirtumas – registruojant MB, nereikalingas įstatinis kapitalas. „Vis dėlto, jei steigėjai pageidauja, bendrija gali atidaryti kaupiamąją sąskaitą, į kurią jos nariai įmokėtų reikalingas įmokas“, – sako A. Iškauskas.

Tuo tarpu, jei įmonė steigiama internetu, tai, teisės ir audito specialistų teigimu, laiko ir pinigų galima sutaupyti nesilankant pas notarą. Tačiau tai yra įmanoma, jei naudojami pavyzdiniai įmonės steigimo dokumentai, įstatinis kapitalas sumokamas tik pinigais, o ne turtu, o patalpos, kuriose bus registruojama įmonė, nėra areštuotos.

„Be abejo, turite būti rezervavę savo būsimos įmonės pavadinimą, kuris turi atitikti teisės aktų reikalavimus ir lietuvių kalbos taisykles. Galiausiai, jeigu esate įmonės steigėjas ir norite įsteigti savo UAB ar MB internetu, privalote turėti galiojantį elektroninį parašą“, – teigia „AAA Law“ partneris.

Verslo pradžia: kiek kainuoja įmonės steigimas?

Pasak D. Čibirienės, įmonės steigimo išlaidas galima sugrupuoti į dvi dalis – privalomas ir papildomas, kurių galima išvengti:

  • įmonės pavadinimo rezervacija – 16,22 Eur
  • MB ar UAB steigimo dokumentų registravimas VĮ Registrų centre – atitinkamai 51,61 Eur arba 57,34 Eur
  • įstatinis kapitalas steigiant UAB – ne mažiau kaip 2,5 tūkst. Eur, steigiant MB užteks ir 1 Eur (įstatinį kapitalą nustato patys MB nariai)
  • Apie 200 Eur galite sutaupyti, jei steigsite įmonę internetu, o ne tvirtinsite steigimo dokumentus pas notarą